איך נדע עם הגוזם עצים מקצועי?

גיזום עצים היא משימה הרבה יותר קשה ממה שנדמה. הגיזום יכול להיות שונה מאוד לפי סוג העץ, לפי המצב שלו והגיל שלו ועוד מספר רב של פרמטרים. זה הזמן להבין מי יכול לספק גיזום עצים מקצוע, כיצד הוא מתבצע ומתי בכלל יש בו צורך.

גיזום עצים לתחזוקה שוטפת

הסיבה הראשית לגיזום העצים היא לתחזוקה השוטפת שלו וזה אומר שיש צורך לגזום אותו לפחות אחת לשנה. אמנם יש עצים שצריכים לעבור גיזום מקצועי בפרקי זמן קצרים או ארוכים יותר אך המטרה נשארת בעינה. בסופו של דבר יש גם לסיבה הזו עוד סיבות רבות אך הנפוצה ביותר היא גיזום למטרות העשרת פוריות העץ, אם מדובר בעצי פרי. עצי פרי יכולים להניב פירות בכמות ובאיכות שונה בכל ענף וענף ולכן יש צורך לשים לב אלו ענפים לא מניבים פירות טובים או לא מניבים כלל ולגזום אותם. יש צורך גם לפנות מקום כדי שקרני השמש יחדרו לחלק פנימי יותר של העץ, להסיר ענפים מפריעים וכו'.

גיזום עצים לפני כריתה או העתקה

יש עוד מצב בו יש צורך לגזום את העץ והוא לפני כריתה או העתקה. העתקה שונה מכריתה כיוון שהעץ לא נכרת לחלוטין אלא פשוט עובר למקום אחר. זו משימה הרבה יותר קשה וארוכה, ולמעשה גם יקרה, עם זאת היא חשובה מאוד לשימור העצים שיש בארץ ישראל והרי גידול עץ חדש מההתחלה לוקחת עשרות שנים. הגיזום לפני הכריתה נועד בעיקר כדי שיהיה נוח יותר להעביר אותו אך הגיזום לפני העתקת העץ נועד כדי למקסם את הסיכויים שלו לשרוד את הדרך. כאשר יש לו עלים רבים הוא צריך יותר מים וזו הסיבה שגוזמים אותו, כדי שהוא ישרוד וכדי שהפירות שעליו, אם קיימים, לא ינבלו.

כיצד ניתן לגזום את העץ?

כדי לבצע גיזום עצים מקצועי יש צורך בידע ובניסיון. אי אפשר ללמוד מ-יוטיוב כיצד לגזום עץ ולצפות לעשות את זה באופן מקצועי ובוודאי שלא בשלמות. גיזום העץ יכולה להיות משימה קשה במיוחד כאשר מדובר על עצים גבוהים אך למעשה גם עצים נמוכים אי אפשר לגזום לבד, אם תעשו כך, אתם מסתכנים בהרס שלו. חשוב לזכור כי הרס של הענפים הוא הרס בלתי הפיך ולעתים הנזק הכלכלי שלו יהיה כבד מאוד, הרבה יותר מהעלות של גוזם עצים מקצועי שהייתם יכולים להזמין לגינה או למשק שאותו אתם מגדלים.

גיזום עצים מקצועי – אריאל הגוזם

יש צורך בכלים המתאימים

אחרי שהבנו שיש צורך בידע ובניסיון רב כדי לגזום את העץ, וכמובן אחרי שברור לכולם כי יש צורך להבין מה סיבת הגיזום ומה סוג העץ יחד עם נתונים נוספים עליו כמו הגיל שלו וכן הלאה, צריך להבין באלו כלים משתמשים. לעתים משתמשים בכלים קטנים ולעתים משתמשים בכלים גדולים, לעתים יש צורך אפילו במנוף כדי שגוזם העצים יוכל להגיע לנקודה גבוהה לענפים הגבוהים. הגיזום מתבצע באמצעות מזמרה, מגזמת חשמלית, באמצעות רתמות, שאקלים וחבלים וכמובן גם ציוד בטיחות כמו למשל קסדה.

אי אפשר לעבוד בלי הסמכה

עבודה בגיזום עצים בלי הסמכה יכולה להיות מסוכנת מאוד והיא אסורה גם לפי החוק. חשוב לזכור כי ההסמכה צריכה להיות גם בהתאם לסוג הגיזום ולסוג העץ כי לא תמיד גוזם עצים מקצועי ללא ניסיון יוכל להיות האיש שאתם מחפשים. חשוב לבחור את גוזם העצים בקפידה וכמובן לבדוק את התעודה שברשותו ורק לאחר מכן לדבר על שאר הפרטים כמו למשל עלות הגיזום, דרך הגיזום, מועד הגיזום וכן הלאה.