גיזום עץ זית

עצי זית הם עצים בעלי נוכחות מיוחדת, הם משרתים עבור מגוון מטרות; עיצוב ונוי, גידול בעבור מסיק זיתים וגם חלק בלתי נפרד מגינת עצי פרי. חשוב לדעת כי כל עץ באשר הוא זקוק לתחזוקה הולמת שתאפשר לו להתפתח כראוי, ולמלא את תפקידו כרצוננו. אחת הפעולות הנחוצות שיהיה על כל מי שיש בבעלותו עץ זית לבצע, הינה גיזום עץ זית.

פעולה שמתבצעת על ידי איש מקצוע

היות וגיזום עץ הינה פעולה מורכבת ולא פשוטה כלל, אי אפשר לבצע אותה באופן חובבני. לא מדובר רק על חיתוך ענפים או גיזום שורשים בשיטת הניחושים. אלא על פעולות מקצועיות שחייבים לבצע אותם במלוא המקצועיות והאחריות. ככלות הכול לעץ יש ערך של ממש, והגיזום נועד לשרת אותו ולהועיל לו מבחינות שונות. על כן יהיה עלינו לבחור איש מקצוע מורשה, כזה שמציג בפנינו תעודת גוזם מוסמך. לצד הידע המקצועי והכלים הנדרשים עבור ביצוע הפעולה, יש לגוזם מקצועי גם ביטוח למקרים של נזקים שעלולים להתרחש כתוצאה מגיזום.

עץ זית

מהן מטרות הגיזום?

לגיזום יש מטרות שונות. ולמעשה בכל הזדמנות יהיה על הגוזם להתאים את הפעולה בהתאם לדרישות הלקוח.

  • גיזום למטרה דקורטיבית – כאשר מדובר על עץ זית שאינו נותן פירות, אלא על עץ שניטע למטרות עיצוב, הגיזום ישרת את המטרה הזו. והוא יחתור לעצב את העץ בהתאם לסביבה בה הוא נטוע. המטרה היא להוציא עם תום הגיזום עץ זית נאה בעל מבנה מרשים.
  • גיזום לעידוד צמיחה – עצי זית בוגרים עשויים להגיע לשלב בו ענפים כבר חדלו מלתת פירות, אבל הם ממשיכים לינוק מים ואנרגיות מהשורשים. גיזום של ענפים אלו יאפשר צמיחה של ענפים צעירים שיוכלו לתת גם פירות. כך שעבור עידוד הצמיחה והיבול יש לבצע גיזום.
  • להועיל להתפתחות העץ – יש מצבים בהם קיימים ענפים גדולים שמסתירים את השמש לעץ כולו. דבר שמשפיע לרעה על התפתחות העץ. גיזום נכון יחשוף שוב את העץ לשמש, והוא יוכל לקבל את האור ואת החמימות הנדרשים לו להתפתחות טובה יותר.
  • לכלוך – יש מצבים רבים בהם עצי זית גורמים ללכלוך רב. דבר זה קורה לרוב כאשר מדובר על עץ זית נותן פרי. הזיתים נושרים על הארץ ומתפזרים סביב. הלכלוך באזור עלול להיות רב. גיזום יגדיר את השטח עליו מתפרס העץ, וימנע את הלכלוך הבלתי רצוי.
  • גיזום בונסאי – התייחסות מיוחדת יש לעץ הזית הננסי שנקרא בשם בונסאי. מדובר על עץ שהגיזום שלו מתבצע בחלק של השורשים. וזאת במטרה להגביל את הצמיחה שלו ולמנוע ממנו לצאת מהגדרת הננסיות שלו

מהו גיזום נכון?

יש מספר פעולות שיש לבצע אותן במהלך גיזום עץ זית מקצועי. ראשית נזכיר את החשיבות של התייחסות לענף חולה. במידה ויש על העץ ענף חולה יש לקטום אותו. וזאת כדי למנוע ממנו להוות גורם מפריע לפריחת העץ. בנוסף חשוב למרוח משחת עצים אחרי הקיטום. כמו כן לאחר עונת המסיק יש לבצע גיזום נדרש על מנת לעודד את הצמיחה בעונה הבאה.