טיפול בפצעים, תמיכה ואורתופדיה של העצים

טיפול בפצעים, תמיכה ואורתופדיה של העצים
טיפול בפצעים, תמיכה ואורתופדיה של העצים

גם העצים, כמו בעלי חיים, צריכים טיפול. העצים יכולים לסבול מריקבון ומשברים ואם לא תהיו שם בשבילם, הם יכולים פשוט לקרוס, ותוך כדי שהם יקפחו את חייהם הם עלולים לפגוע בסביבה ובחיי אדם. טיפול, תמיכה וגיזום עצים היא משימה מורכבת שדורשת הבנה של המתאר ומציאת פתרון יצירתי.

מה הבעיות שיכולות לפגוע בעץ?

העץ יכול לסבול ממגוון רחב של בעיות כאשר אחת הבעיות הנפוצות ביותר היא יצירת חלל בעץ. החלל בעץ יכול להיווצר בגלל פגיעה בקליפת העץ, שפורצת את ההגנה הראשית שלו ומאפשרת לפטריות שונות להתפתח בו וכך לגרום לריקבון. הריקבון מתפשט עוד ועוד כאשר הבעיה הופכת להיות עמוקה יותר כיוון שאי אפשר לראות את הריקבון שמתרחש בחלקו הפנימי. כמו כן, ייתכן נזק פיזי לעץ בעקבות גיזום עצים לא נכון, חבלה שקיבל או טיפוס בעיקר כשהוא חלש, או פגיעה מצד חיות.

כיצד מטפלים בריקבון בעץ?

  • כדי לפתור את הבעיה, בעבר היה נהוג למלא את חלל העץ החסר בחומרים שונים כמו אספלט או בטון, כאשר בחלק מהמקרים היה נהוג להשתמש בחצץ. עם זאת, שיטות אלו לא נפוצות כיום גם בגלל השימוש בחומרים שאינם טבעיים שיוצר מראה לא איכותי כמו גם פגיעה בתנועתו הטבעית תוך קיפוח אפשרות לגדול היטב. הגמישות של העץ נפגעת משמעותית ולכן אינו יכול להתמודד עם רוחות או טלטולים אחרים.
  • כיום שיטת הטיפול הטוב ביותר היא פוליאוריטן מוקצף שמצד אחד יציב וחזק ומצד שני גמיש מספיק. למרות יתרונות השיטה, חלק מגוזמי העצים סבורים שאין לעשות דבר או לחלופין לכרות את הגזע. כיום ישנם מספר חומרים שיכולים לחטא את העץ אם כי הפעולה של חומרים אלו חלקית בלבד ולא תמיד מועילה, בעיקר במצבים קשים.

גיזום עצים נכון ותמיכה אורתופדית

קונצנזוס בתחום הטיפול בעץ הוא גיזום ענפים רקובים. ככל שתגזמו את החלקים הרקובים כמה שיותר מהר, למעשה תטפלו בעץ בצורה מועילה יותר. כמו כן, ברגע שהעץ חלש או חלול, ניתן לתמוך בו בצורה אורתופדית עם מגוון כלים. ניתן לקבע לאדמה עמודי תמיכה שידאגו שהעץ לא יקרוס כאשר ניתן גם לחבר כבל בין הענפים השונים כדי שלא 'יקרעו' את העץ באמצע, או לחלופין לחבר אותם אל עבר מבנה או עמוד שנמצא לידם כך שהתמיכה תגיע מלמעלה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *