מתי התחילה החקלאות?

מתי התחילה החקלאות?
מתי התחילה החקלאות?
מתי התחילה החקלאות?

החקלאות קיימת עוד מקדמת דנא, מהעת העתיקה ומהווה שם כולל לגידול של צמחים ובעלי חיים כאחד, על הקרקע ובים ומקווי מים. כמובן שהחקלאות כפי שהייתה בעת העתיקה, השתדרגה והשתנתה עם השנים לכדי כך שכיום מעורבת הרבה מאד טכנולוגיה בעולם הזה.

ההשפעות החברתיות של החקלאות על פני השנים

כארבעים אחוז מכוח העבודה העולמי עוסק בתחום החקלאי נכון להיום, כאשר בתקופות עתיקות יותר האחוזים היו גבוהים בהרבה. לעבודה בחקלאות הייתה (ועודנה) בעלת השפעות רבות מבחינה חברתית על חיי האדם. בעבר, העסוק החקלאי הוא שגרם למגמות של התמחות, כאשר כל אדם התמחה בעבודה מסוימת, הבסיס למבנה העבודה שאותו אנו מכירים.

חקלאים בעת העתיקה

ארכיאולוגים מצאו כי התפתחות התחום החקלאי החלה עוד בעת העתיקה, סביב 9,500 לפני הספירה, אז החלה זריעה מכוונת של צמחי בר. תקופה זו מכונה "המהפכה החקלאית" שכן במסגרתה התבצע מעבר מחקלאות קיומית לאינטנסיבית.

חקלאות הקיום – הגרסה העתיקה יותר

העולם החקלאי מתחלק למספר סוגים, כאשר מחד, ישנה חקלאות הקיום המבוססת על מעט מאד התערבות אנושית בגידול הצמחים ובעלי החיים ובתנאי הגידול שלהם, כאשר לא מושקעים מאמצי שיווק והפצה של התוצרים. כשמה כן היא, מדובר בתחום חקלאי המתבסס על יצירת תפוקה המספיקה לשם הקיום בלבד ולא לשם עשיית רווח. כיום, נוכל לראות חקלאות מסוג זה הרחק מן העולם המערבי שם אנשים מתבססים על מגוון פעולות חקלאיות לקיום. יחד עם זאת, ניתן לראות מגמות בשנים האחרונות של אנשים המגדלים את התוצרת האורגנית של עצמם ומתקיימים אך ורק ממנה גם במדינות המערב.

החקלאות המודרנית – התעשייתית

מדובר בתחום חקלאי שונה במהותו מזה שהוזכר לעיל, שכן במסגרתו האדם מבצע מניפולציות רבות בגידולים, בעלי החיים ובתנאי הגידול על מנת לגדל תוצרים שונים לטובת מכירתם בכמויות גדולות. מניפולציות אלה כוללות גידול בתנאי חממה, שימוש בחומרי הדברה, שימוש בדשן, הנדסת מזון, מאמצי שיווק ופרסום וכו'. זהו הסוג המודרני יותר של החקלאות שבא לידי ביטוי בעשורים האחרונים והתפתח משמעותית עם הקידמה והטכנולוגיה המחלחלת לתחום זה יותר ויותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *