סוגי אדמה ומה אפשר לגדל על כל אדמה

ישראל היא מדינה המאופיינת בסוגים שונים של קרקעות, על גביהן  ניתן לגדל צמחים שונים. סוגי האדמות השונות הן מה שלמעשה מכתיב במידה רבה את הנופים השונים והמגוונים שמאפיינים את ארצנו הקטנטונת ומה שמאפשר לענף החקלאות להיות כה מגוון גם כן.

האדמה ההררית

האדמה ההררית מאפיינת את אזור מרכז הארץ וצפון הארץ בעיקר, עם דגש על הרי יהודה והרי הגליל העליון. אדמה זו היא אדמת סלעי גיר ודולומיט, מה שמכונה קרקע טרה רוסה, שהיא עשיה באופן מיוחד במינרלים שונים וחדירה מאד למים, המחלחלים לתוכה ביתר קלות. על גבי האדמה ההררית נוכל למצוא בעיקר צמחייה המאפיינת חורש ים תיכונית, משמע עצי אלה ואלון ארץ ישראליים כאשר בשפלת ההר נוכל למצוא בעיקר את החרוב ואלת המסטיק.

אדמת החמרה החולית

בישראל, השפלה, מישור החוף ואזור השרון מאופיינים בעיקר באדמת חמרה חולית עמוקה, אשר מתאימה מאד לחקלאות, כך שכיום קשה לאפיין את האזורים הללו בצמחייה עצמאית שכן ברובה מהווה קרקע חקלאית בה גדלים הגידולים אותם שותלים בצורה מלאכותית החקלאים.

אדמת הבזלת

אזור רמת הגולן מאופיין בקרקע בזלתית, אשר נוצרה בעבר הרחוק מזרמי בזלת או טוף וולרני, למעשה שיירים של הרי געש שהתפרצו. קרקע זו עשירה במינרלים ובים התיכון גדלים עליה בעיקר אלון התולע או צמחיה עשבונית. נופי הגולן הפראיים הם כפי שהם בעיקר הודות לקרקע הבזלתית המיוחדת המאפשרת את צמיחתם של גידולים מרהיבים ביופיים.

אדמת המדבר

אזור הנגב והערבה ומדבר יהודה מאופיין באדמה מדברית מסוג לס ואלוביום. אדמת הלס היא קרקע דק, חרסיתית וגרגירית מאד אשר משתנה באופייה כתלות ברוחות. קרקע זו "חיה" בשיתוף פעולה עם זרמי הערוצים והנחלים השונים ומאפשרת הגברה של מי הנגר העילי והשטפונות המאפיינים בייחוד את אזור המדבר. על גביי אדמת הלס המדברית נוכל למצוא בעיקר בני שיח מדבריים וצמחים חד שנתיים, אך בריכוזים וצפיפות נמוכים באופן יחסי לאזורי צפון הארץ או הגולן, שם נוכל למצוא צמחיה רבה יותר הודות לכמות המשקעים האופיינית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *