סוגי דשן

דשן נועד להטיב עם גדילת צמחים וגידולים חקלאיים, שכן תנאי הקרקע בחקלאות אינם תמיד מדויקים כפי שהם בטבע. ישנם כמה סוגי דשן שקיימים, כאשר החלוקה העיקרית היא בין דשן סינתטי, או כימי לבין דשן טבעי, מה שמכונה קומפוסט.

מהו דשן כימי?

על מנת לגדול בצורה מיטבית, גידולים חקלאיים זקוקים לכמויות של חנקן, זרחן ואשלגן. חומרי הדשן הכימי מורכבים משלושת היסודות הכימיים הללו על מנת לספק לגידולים החקלאיים את החומרים שהם זקוקים להם לצמוח, בדרך מלאכותית. יסודות אלה בטבע מצויים בקרקע והתפתחות הצמחים על הקרקע תלויה בריכוזי היסודות. כאשר אנו רוצים לייצר גידולים בחקלאות, עלינו לייצר בעצמנו את תנאי הקרקע המותאמים לסוג הגידול והצורך שלו בחומרים הללו.

חסרונות הדשן הכימי

הדשן הכימי, כשמו כן הוא, הינו חומר כימי המיוצר בתנאי מעבדה במסגרתם מייצרים באופן מלאכותי חנקן, אשלגן וזרחן. החומר הכימי מתמוסס אל תוך הקרקע ובמהלך תהליך צמיחת הגידולים, הוא חודר אליהם. מדובר בגידולים אותם אנו צורכים כמזון. זהו החיסרון העיקרי של הדשן הכימי והוא חדירת החומר הכימי לצמחים. שנית, הדשן הכימי תורם להגדלת החור באוזון.

'דשן' טבעי- קומפוסט וזבל משק

זבל אינו עונה ממש להגדרה של דשן, שכן אינו חומר סינתטי, אך הוא בהחלט משמש למטרה זהה- דישון הקרקע והוספת חומרי ההזנה הדרושים עבור צמחייה חקלאית. ישנם שלושה סוגים של דשנים טבעיים- הראשון הוא קומפוסט, תערובת של חומרים אורגניים ואי אורגניים. אנשים רבים כיום מייצרים קומפוסט בעצמם משיירי מזון שטומנים באדמה. שנית, זבל חיות, גללי חיות. שלישית, גואנו, לשלשת עופות ימיים וגללי עטלפים. בכולם נמצא ירוכזים גבוהים של חנקן, אשלגן וזרחן.

דשן – הבסיס לחקלאות מוצלחת

דשן, בין אם כימי או טבעי, הוא הבסיס לחקלאות מוצלחת ולגידולים פוריים ואיכותיים. אם ברצונכם לגדל בעצמכם צמחים, בררו מראש אילו דשנים מותאמים לגידול של אותם זנים והחליטו באיזה דשן תרצו להשתמש ולשלב בתהליך החקלאי. מומלץ להתייעץ לשם כך עם מומחים בתחום שיוכלו להכווין אתכם לסוג הדשן הנחוץ ולספר מידע ביחס לסוגי הדשן השונים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *